Čistá řeka Berounka 2024

7. ročník čištění řeky Berounky se konal v sobotu 27.4.2024

 
O čištění řeky byl rekordní zájem

Poslední dubnovou sobotu se sešli dobrovolníci kolem řeky Berounky, aby v rámci svátku Dne země poklidili přírodu. Akci již tradičně pořádá spolek Vodácká Berounka, z.s. Úvodní ročník vodáckého úklidu pod názvem „Čistá řeka Berounka“ se uskutečnil v dubnu roku 2016. Letošní ročník byl sedmý a sešlo se na něj nejvíce dobrovolníků v celé historii čištění. Součtem všem zúčastněných mluvíme o 162 dobrovolnících.

Dobrovolníci na úseku Třímany - Zvíkovec

Čištění probíhá od Plzně po Zvíkovec a celá tato trasa je rozdělena do pěti přibližně stejně dlouhých úseků. Dobrovolníci si mohou vybrat, kterou část řeky chtějí čistit buď z břehu či lodi. Přihlášku jednoduše vyplní prostřednictví formuláře na webových stránkách, na jejímž základě pak obdrží potřebné instrukce k vybranému úseku. Kromě pytlů a rukavic je zcela zajištěna doprava osob, svoz nasbíraného odpadu, občerstvení po celý den a také hudební program, jenž nejen čištění zahájí v páteční podvečer, ale práci také odmění a zakončí.

 

Letošní ročník byl co do počtu dobrovolníků nejvydařenější. Bylo krásné počasí, tudíž drtivá většina jela na lodích. Odpadu bylo napříč všemi úseky méně, než jsme byli zvyklí z minulých let. Letos jsme na žádnou nevyžádanou raritu v čištění nenarazili. Pouze u břehu, v místě, kde se vystupuje u kostela sv. Petra a Pavla v Dolanech, jsme nechali přivázanou polorozpadlou pramici. Povodí Vltavy se postará o její odvoz a likvidaci.

Odpad z úseku Chrást - Nadryby Odpad z úseku Chrást - Nadryby

Díky patří především všem dobrovolníkům a také organizátorům jednotlivých úseků (Tábořiště U Dolanského mostu, Barbora Chudáčková, Tábořiště U Mloka a Půjčovna lodí ASK).

Že bylo v pátek a v sobotu večer U Mloka co pít vděčíme Pivovar Chříč - Propolis z. s., Bakalář a Pivovar Olešná.

Ochranný materiál pro dobrovolníky zajistili Ukliďme Česko a Povodí Vltavy.

Dobrovolníci z Plzně a Chrástu jeli na lodích od Půjčovna lodí Dronte.

Likvidaci odpadu zajistí Povodí Vltavy, Obec Dolany, Obec Nadryby a Pneuservis Beran Dolany.