Čistá řeka Berounka 2024

7. ročník čištění řeky Berounky se koná v sobotu 27.4.2024

 
Informace pro dobrovolníky

Pokud by ses rád/a (a aktivně) zúčastnil/a čištění řeky Berounky, tak se k nám můžeš připojit v sobotu 27. dubna 2024 na některém z následujících úseků. Společnými silami odklidíme z řeky a ze břehů odpadky, které do přírody nepatří. Odpadky je možné sbírat jak na lodích, tak i pěšky podél břehu. Čištění bude probíhat od Plzně až po Zvíkovec vyjma úseku Olešná - Liblín, který v květnu čistí obec Němčovice. Abychom dokázali odklidit co nejvíce nepořádku, rozdělili jsme tuto trasu na 5 kratších úseků a je jen na tobě, jaký si vybereš. 

 

1. úsek Plzeň (jez Bukovec) - Chrást (tábořiště U Dolanského mostu) 5 km

2. úsek Chrást (tábořiště U Dolanského mostu) - Nadryby (kemp U Přívozu) 7 km PLNÁ KAPACITA

3. úsek Nadryby (přívoz) - Olešná (jez Žikovský mlýn) 9 km

4. úsek Liblín (tábořiště Kobylka) - Třímany (tábořiště U Mloka) 13 km

5. úsek Třímany (tábořiště U Mloka) - Zvíkovec (kemp U Varských) 8 km

 

Jak čištění probíhá?

Nejlépe se čistí z lodi, ale je možné jít i pěšky podél břehu. Počítej ale s tím, že cesta nevede vždy podél vody. Na některých místech jsou břehy zarostlé křovím a čištění tak bude obtížnější než z lodi. Sbírat budeme všechno, co do řeky a jejího okolí nepatří. Většinou se jedná o plastové lahve, igelitové tašky nebo staré pneumatiky. Během úklidu bude možné těžší odpad operativně vyložit na některém ze stanovišť po cestě. Na trase bude připravené občerstvení v podobě buřtů, piva a čaje. Sobotní večerní program bude zajištěný v tábořišti U Mloka, kde nám večer zpříjemní živá muzika a kde je možnost si dát i něco teplého k jídlu. Je možné ubytovat se zde v chatkách za zvýhodněnou cenu. Spaní ve stanech nebo autech je zdarma. Požadavek na ubytování kdyžtak připisuj do vzkazu v přihlašovacím formuláři.

Čistit se bude za každého počasí, proto se podle toho vhodně obleč a obuj.

 

Co zajistíme?

Pro úklid: lodě, pádla, vesty, barely, pytle na odpadky, ochranné rukavice.

Pro tebe: pitný režim, buřty v cíli, přepravu osobních věcí doprovodným vozidlem, odvoz řidičů zpět k autům.

 

Co budeš potřebovat?

Určitě doporučujeme být připraveni i na deštivé počasí. Vhodné jsou nějaké polodlouhé nebo dlouhé sportovní kalhoty, které se dají vyhrnout pod kolena, aby se nenamočily a pláštěnka nebo nepromokavá bunda. Nejlepší jsou neoprenové vodácké boty nebo koupací boty (k moři). Pokud nemáš, úplně budou stačit nějaké staré tenisky. Bota by měla na noze dobře držet a chránit prsty u nohou, proto nejsou vhodné sandály a už vůbec ne žabky, crocsy apod.

 

Program

Čeká nás spousta práce, takže abychom za ten jeden den něco stihli, sejdeme se v sobotu ráno v 10:00 hodin. Rádi tě pochopitelně uvidíme už v pátek večer. Sejít se bude možné v Chrástu, Nadrybech a v Třímanech U Mloka. Místo srazu si vyber co nejvhodněji podle tebou zvoleného úseku. Ráno po meetingu tě buď naložíme do auta a odvezeme na začátek úseku, kde dostaneš veškerý potřebný materiál anebo tě odpoledne z konce čištěného úseku opět dopravíme na místo srazu. Úklid většinou končí kolem 16.-18. hodiny. Po čištění se pak sejdeme U Mloka.

Program budeme nadále aktualizovat, takže doporučujeme sledovat webové stránky nebo facebook.

Těsně před čištěním dostane každý přihlášený dobrovolník podrobné informace do emailu.  

 

Pro přihlášení na akci vyplň prosím níže uvedený formulář. Pokud budeš mít jakýkoliv dotaz, tak napiš na info@vodackaberounka.cz nebo zavolej na 605 266 157.

 


Přihlášení na akci

Vyplňte prosím níže uvedené údaje. Do vzkazu případně napište požadavek na ubytování.