Čistá řeka Berounka 2022 je za námi

V pořadí pátý ročník akce Čistá řeka Berounka se letos uskutečnil v sobotu 23. dubna. Jak čištění probíhalo se můžete dočíst v levém menu pod rokem 2022. 

Níže necháváme program letošního ročníku, aby bylo zřejmé, jak vodácký úklid probíhá.

____________________________________________________________________________________________________________

Informace pro dobrovolníky

Pokud by ses rád/a (a aktivně) zúčastnil/a čištění řeky Berounky, tak se k nám můžeš připojit na některém z následujících úseků. Společnými silami odklidíme z řeky a ze břehů odpadky, které do přírody nepatří. Odpadky je možné sbírat jak na lodích, tak i pěšky podél břehu. Čištění bude probíhat od Plzně až po Zvíkovec vyjma úseku Olešná - Liblín, který čistí obec Němčovice. Na úseky Chrást - Nadryby a Třímany - Zvíkovec se již nelze přihlásit - kapacita na dobrovolníky už je naplněná.

 

Abychom dokázali odklidit co nejvíce nepořádku, rozdělili jsme tuto trasu na 5 kratších úseků a je jen na tobě, jaký si vybereš. 

1. úsek Plzeň (Kostel sv. Jiří) - Chrást (tábořiště U Dolanského mostu) 11 km
2. úsek Chrást (tábořiště U Dolanského mostu) - Nadryby (kemp U Přívozu) 7 km
3. úsek Nadryby (přívoz) - Olešná (jez Žikovský mlýn) 9 km
4. úsek Liblín (tábořiště Kobylka) - Třímany (tábořiště U Mloka) 13 km
5. úsek Třímany (tábořiště U Mloka) - Zvíkovec (kemp U Varských) 8 km
 
 
1. úsek Plzeň (Kostel sv. Jiří) - Chrást (tábořiště U Dolanského mostu) 11 km
2. úsek Chrást (tábořiště U Dolanského mostu) - Nadryby (kemp U Přívozu) 7 km
3. úsek Nadryby (přívoz) - Olešná (jez Žikovský mlýn) 9 km
4. úsek Liblín (tábořiště Kobylka) - Třímany (tábořiště U Mloka) 13 km
5. úsek Třímany (tábořiště U Mloka) - Zvíkovec (kemp U Varských) 8 km

Jak čištění probíhá?

Nejlépe se čistí z lodi, ale je možné jít i pěšky podél břehu. Počítej ale s tím, že cesta nevede vždy podél vody. Na některých místech jsou břehy zarostlé křovím a čištění tak bude obtížnější než z lodi. Sbírat budeme všechno, co do řeky a jejího okolí nepatří. Většinou se jedná o plastové lahve, igelitové tašky nebo staré pneumatiky. Během úklidu bude možné těžší odpad operativně vyložit na některém ze stanovišť po cestě. Na trase bude připravené občerstvení v podobě buřtů, piva a čaje. Páteční i sobotní večerní program bude zajištěný v tábořišti U Mloka, kde nám večer zpříjemní živá muzika. Je možné ubytovat se zde v chatkách. Požadavek na ubytování kdyžtak připisuj do vzkazu v přihlašovacím formuláři.

Čistit se bude za každého počasí, proto se podle toho vhodně obleč a obuj.

 

Co zajistíme?

Pro úklid: lodě, pádla, vesty, barely, pytle na odpadky, ochranné rukavice.

Pro tebe: pitný režim, buřty v cíli, přepravu osobních věcí doprovodným vozidlem, odvoz řidičů zpět k autům.

 

Co budeš potřebovat?

Určitě doporučujeme být připraveni i na deštivé počasí. Vhodné jsou nějaké polodlouhé nebo dlouhé sportovní kalhoty, které se dají vyhrnout pod kolena, aby se nenamočily a pláštěnka nebo nepromokavá bunda. Nejlepší jsou neoprenové vodácké boty nebo koupací boty (k moři). Pokud nemáš, úplně budou stačit nějaké staré tenisky. Bota by měla na noze dobře držet a chránit prsty u nohou, proto nejsou vhodné sandály a už vůbec ne žabky, crocsy apod.

 

Program

Čeká nás spousta práce, takže abychom za ten jeden den něco stihli, sejdeme se v sobotu ráno v 9 hodin. Rádi tě pochopitelně uvidíme už v pátek večer. Sejít se bude možné v Chrástu a v Třímanech U Mloka. Místo srazu si vyber co nejvhodněji podle tebou zvoleného úseku. Ráno po meetingu tě buď naložíme do auta a odvezeme na začátek úseku, kde dostaneš veškerý potřebný materiál anebo tě odpoledne z konce čištěného úseku opět dopravíme na místo srazu. Úklid většinou končí kolem 16.-18. hodiny. Po čištění se pak sejdeme U Mloka.

Těsně před čištěním dostane každý přihlášený dobrovolník podrobné informace do emailu.      

Pro aktuální informace doporučujeme sledovat webové stránky nebo facebook. Budeme rádi, když pozvete, třeba prostřednictvím facebookové události, co nejvíce nadšenců - uklízečů :-)

 

Pokud budeš mít jakýkoliv dotaz, tak napiš na info@vodackaberounka.cz nebo zavolej na 605 266 157.