Čistá řeka Berounka 2020

V pořadí pátý ročník akce Čistá řeka Berounka se letos PŘESOUVÁ z původního jarního termínu na některý ze zářijových. Zatím přinášíme obecné informace, protože program teprve připravujeme.

 

Informace pro dobrovolníky

Pokud by ses rád/a (a aktivně) zúčastnil/a čištění řeky Berounky, tak se k nám můžeš připojit na některém z následujících úseků. Společnými silami odklidíme z řeky a ze břehů odpadky, které do přírody nepatří. Odpadky je možné sbírat jak na lodích, tak i pěšky podél břehu. Čištění bude probíhat od Plzně až po Zvíkovec vyjma úseku Olešná - Liblín, který čistí obec Němčovice.

Abychom dokázali odklidit co nejvíce nepořádku, rozdělili jsme tuto trasu na 5 kratších úseků a je jen na tobě, jaký si vybereš. 

 

1. úsek Plzeň (Kostel sv. Jiří) - Chrást (tábořiště U Dolanského mostu) 11 km

2. úsek Chrást (tábořiště U Dolanského mostu) - Nadryby (kemp U Přívozu) 7 km

3. úsek Nadryby (přívoz) - Olešná (jez Žikovský mlýn) 9 km

4. úsek Liblín (tábořiště Kobylka) - Třímany (tábořiště U Mloka) 13 km

5. úsek Třímany (tábořiště U Mloka) - Zvíkovec (kemp U Varských) 8 km

 

Jak čištění probíhá?

Nejlépe se čistí z lodi, ale je možné jít i pěšky podél břehu. Počítej ale s tím, že cesta nevede vždy podél vody. Na některých místech jsou břehy zarostlé křovím a čištění tak bude obtížnější než z lodi. Sbírat budeme všechno, co do řeky a jejího okolí nepatří. Většinou se jedná o plastové lahve, igelitové tašky nebo staré pneumatiky. Během úklidu bude možné těžší odpad operativně vyložit na některém ze stanovišť po cestě. Na trase bude připravené občerstvení v podobě buřtů, piva a čaje. 

Čistit se bude za každého počasí, proto se podle toho vhodně obleč a obuj.

 

Co zajistíme?

Pro úklid: lodě, pádla, vesty, barely, pytle na odpadky, ochranné rukavice.

Pro tebe: pitný režim, buřty v cíli, přepravu osobních věcí doprovodným vozidlem, odvoz řidičů zpět k autům.

 

Co budeš potřebovat?

Určitě doporučujeme být připraveni i na deštivé počasí. Vhodné jsou nějaké polodlouhé nebo dlouhé sportovní kalhoty, které se dají vyhrnout pod kolena, aby se nenamočily a pláštěnka nebo nepromokavá bunda. Nejlepší jsou neoprenové vodácké boty nebo koupací boty (k moři). Pokud nemáš, úplně budou stačit nějaké staré tenisky. Bota by měla na noze dobře držet a chránit prsty u nohou, proto nejsou vhodné sandály a už vůbec ne žabky, crocsy apod.

 

Program

Připravuje se...  

Pro aktuální informace doporučujeme sledovat webové stránky nebo facebook.

 

Pokud budeš mít jakýkoliv dotaz, tak napiš na info@vodackaberounka.cz nebo zavolej na 605 266 157.