Čistá řeka Berounka 2016

První ročník akce Čistá řeka Berounka máme za sebou. Čištění probíhalo v sobotu 30. dubna 2016 a provázelo ho téměř letní počasí.
 
Celkem 70 dobrovolníků na vodě a 11 na břehu dokázalo na třech úsecích posbírat cca 12 m3 odpadků, které se v uplynulých měsících nahromadily na březích řeky. Jedná se o odpad, který do řeky nebo na její břehy naházeli sami lidé nebo který naplavila voda při větších průtocích. 
 
Dobrovolníci dostali gumové rukavice a pytle na odpadky a mohli vyrazit buď na lodi nebo pěšky po břehu. Po cestě bylo několik stanovišť, na kterých se mohl těžší odpad operativně vyložit. Mezi odpadky se nejčastěji objevovaly plastové lahve, plechovky, různé plastové obaly a předměty, skleněné lahve a kusy železa. Podařilo se vylovit dokonce dvě lednice, pneumatiku od traktoru, dětský kočárek, rybářskou židličku nebo občanský průkaz z období ČSSR. Můžeme ale říci, že jsme odpadu čekali více. Odpadky se ještě ten den roztřídily a připravily k odvozu do přilehlých sběrných dvorů.
 
Jsme rádi, že se do čištění zapojily i děti. O to více, když bylo vidět, jak jsou do úklidu zapálené a mají radost z každého "úlovku". 
 
Na konci čekala na dobrovolníky odměna v podobě buřtů, které měli možnost si opéct na ohni. 
 
Čištění v sobotu 7.5. bylo také velmi úspěšné. To se čistil úsek z Plzně do Nadryb. Když sečteme obě čištění dohromady, tak se na čtyřech úsecích sešlo na 110 dobrovolníků a sebralo se zhruba 16 m3 odpadu. 
Velký dík patří také sponzorům a mediálním partnerům akce, protože bez jejich podpory bychom čištění nemohli zrealizovat. 
 
Děkujeme všem, kteří se do čištění zapojili a už teď se těšíme na další ročník!
 
 
Partneři akce: