Čistá řeka Berounka 2018

Letošní třetí ročník byl po všech stránkách rekordním. V sobotu 21. dubna se čištění zúčastnilo celkem 129 dobrovolníků všech věkových kategorií, posbíralo se 13 m3 odpadu a bylo nejtepleji za celou historii čištění. 
 
    Na všech úsecích vypadala organizace podobně. V sobotu ráno se dobrovolníci sešli s pořadateli úklidu a po krátkém seznámení s organizačními a bezpečnostními pokyny si rozdělili materiál potřebný pro čištění. Drtivá většina dobrovolníků zvolila variantu čištění řeky a břehů z lodi. Každý mimo pádla a vesty dostal ochranné rukavice, pytel na odpadky a vodu.
    Nejvíce nepořádku se posbíralo na úseku z Plzně do Chrástu. Na ostatních úsecích jsme oproti loňsku zaznamenali spíše pokles. Zda to bylo zapříčiněno osvětou vodáků a obyvatel obou břehů nebo tím, že nepřišla žádná velká voda, která by odpad naplavila, se můžeme pouze dohadovat. Mimo standartní plastový odpad se z řeky podařilo vylovit několik pneumatik, kýblů, kočárek, umyvadlo, boby, zimní bunda nebo vzkaz ve skleněné lahvi. Na prvním úseku pak mimo jiné posbírali pouze levé boty. Na tom samém místě, kde jsme v roce 2016 objevili pneumatiku od traktoru, jsme letos nalezli černou skládku s azbestem a o pár kilometrů níž mršinu divočáka.  
    Tam, kde to přístup k vodě dovolil, byl odpad dobrovolníkům postupně odebírán, aby měli v lodích pořád dostatek místa. Zároveň byla příležitost se občerstvit.
 
 
    Na konci každého úseku se pak odpad roztřídil a zbytek připravil k odvozu do sběrných dvorů. Vzhledem ke krásnému počasí nebyl důvod nikam spěchat a čištění na všech úsecích končilo až kolem 18. hodiny. Pro přepravu dobrovolníků zpět k autům byl zajištěn autobus nebo dodávka. Sobotní večer se nesl v dobré náladě a v tábořišti U Mloka se dokonce hrálo, zpívalo a tančilo. 
 
    Všem děkujeme za účast a pomoc při čištění Berounky. Společně se nám podařilo vyčistit skoro 50 km řeky a odvést tak pořádný kus práce. V nejbližších dnech můžete očekávat zveřejnění fotek ze všech úseků a to tady na webových stránkách a na facebooku
 
    Pokud se vám akce líbila, nestyďte se přátelům pochlubit, že jste se něčeho takového zúčastnili. Pomůžete nám tak s propagací a k větší účasti v příštím roce. A nebo někomu otevřete oči a pomůžete mu uvědomit si, že se k přírodě a svému okolí začne chovat ohleduplněji:) A kdo nemá čištění a úklidu řeky dost, může se připojit k obci Němčovice, která 12.5. čistí úsek z Olešné do Liblína, který my jsme kvůli tomu letos vynechávali. Více informací najdete tady
    Za materiální pomoc děkujeme Povodí Vltavy, Ukliďme Česko a pivovarům Bakalář a Chříč. Za finanční podporu vděčíme obci Bohy.
 
Fotogalerii z úseků Chrást-Nadryby a Třímany-Zvíkovec najdete tady
 
Z tisku: